Cestou za zvukem kytary

Většinou když se potkám s nějakým kamarádem kytaristou, dá se celkem úspěšně vsadit na to, jestli se budeme bavit o práci, o nejbližších volbách, nebo o kytarách. A když už jsme u těch kytar, dost čato probíráme právě jejich zvuk a všechno co s tím souvisí. Při hře většinou chceme ladit, nebýt moc mimo rytmus pokud to alespoň trochu jde, ale hodně nás zajímá i jak to zní.

Jestli patříte mezi tu spokojenou většinu, která když slyší, jak něčí kytara zní mnohem lépe než ta naše ,zůstává naprosto v klidu a navíc to tomu šťastlivci ze srdce přeje, máte už asi ve všem dokonale jasno. Ale jestli jste na tom jako já, tak občas potřebujete něco vylepšit. To se pak můžete dostat do různých situací.

Jednou jsme s kamarádem, který má ten dokonalý stav také ještě trochu před sebou, vymýšleli nejlepší sestavu komponentů. Dali jsme do toho všechno. Teoreticky jsme do sebe pospojovali kdeco. Ampmodeling, lampy, krabičky, rackové efekty a přišli jsme na to, že ideální řešení není jenom jedno, že jich je hodně. Dost na to, abychom si všimli, že stojíme před možností svobodné volby. To člověk vždycky trochu znejistí. Když vyzkouším jednu možnost, zase už nevyzkouším tu druhou. A co když zrovna ta druhá varianta by byla o něco lepší? Jak se to dozvím, když ji nevyzkouším? Možnost svobodné volby není vůbec nic jednoduchého, ale bez ní to nestojí za nic. Ideální zvukový řetězec jsme tedy nevymysleli, zato jsme si moc dobře poklábosili. Bylo nám fajn.

Několikrát jsem také zabrousil na nějaké diskuzní fórum s kytarovou tématikou. Občas se mi tam podařilo narazit na efekt, nebo výrobce, které jsem předtím neznal, ale také na hodně protichůdných rad. S pobytem na fórech bych to příliš nepřeháněl. Nejsem proti nim, jsou dobrá, ale mám rád když se věci skutečně dějí. Čím víc času jsem tam strávil, tím méně času mi zbylo na hraní; alespoň jsem to tak vnímal. Spousta informací, ale u čeho začít?

Někdy po ránu, než jdu do zaměstnání si chvíli hraju na kytaru jen tak, bez zesilovače. To je podle mne dobrý způsob, jak začínat den. Chvíle ztišení před Bohem a pak malý jam session. Tady jsem také přišel na to, co už jsem předtím věděl, ale tak trochu nechal zapadnout do pozadí. Že je prima mít efekty, dobrý zesilovač, super reprobednu, ale stejně to začíná u kytary. Těžko se dohání něco, co chybí na začátku. Nezapojená elektrická kytara na sebe po půlhodince hraní dost prozradí. Dobře vím jak chci aby zněla, po jakém zvuku se sápu a jestli tóny při sólíčku nemají tah už teď, těžko se to pak dohání aparátem.

© 16.3.2014 Antonín Strnad

Copyright © 2014 - 2017 Antonín Strnad all rights reserved