Malujem o sobě obrázky

Myslím si, že někdy je dost velký rozdíl mezi tím, jak lidi kolem sebe vnímáme a jací doopravdy jsou. Asi nejsem první kdo si toho všiml. Občas vidím jak někdo zkouší tento jev využít ve svůj prospěch a namalovat o sobě, nebo o někom jiném, trochu odlišný obrázek, než je skutečnost.

V zaměstnání, kde teď pracuji, si jeden z kolegů kompenzuje svoje nedostatky ve schopnostech a absenci vzdělání tak, že neustále shazuje všechno a všechny kolem sebe. Vytrvale a samozřejmě opatrně - pěkně stranou. Stačí aby u někoho viděl malý náznak, že by jej mohl něčím převyšovat ( to se stane dost snadno ) a hned na něm začne hledat chyby, které by mohl co nejvíc rozmáznout. Pomalu o něm trousí různé polopravdy a snaží se vytvořit obraz někoho, kdo je hodný opovržení. Toho dotyčného změnit nemůže, a tak se pokouší změnit alespoň to, v jakém světle ho ostatní vidí, jaký obrázek jim o něm udělá. S nadějí, že o sobě tak potažmo vytvoří lepší obraz. Třeba že je nepostradatelný, nebo tak něco. To je ale pořád jenom pouhý obraz a žádná skutečnost. Kdo ví jak daleko se asi dá takhle dojít.

Lidé na takové obrázky bývají někdy hodně chytlaví. Rádi si poslechnou kdejaký drb a myslím, že ještě radši ho pošlou dál. Kdo by se ptal jestli je to pravda. Škoda. Protože kdyby jsme se víc ptali, zůstane méně prostoru pro pomluvy a také některé časopisy by určitě musely zaniknout. Asi máme radši ty obrazy než skutečnost, protože si je můžeme sami přikrášlit jak chceme. Znát se s někým osobně bývá jiné, než mít o něm udělaný obrázek z doslechu. Někdy lepší, někdy horší, zkrátka jiné. A mnohem víc skutečné.

Mám rád facebook a lidi které mám mezi přáteli. Skoro všechny je znám osobně....(zatím) Nemám rád když něčí profil je jenom obrázkem toho, kým by rád byl, nebo jak by chtěl před lidmi vypadat. Moji přátelé to nedělají....(snad) Znám je, takže kdyby to dělali, asi bych to brzy poznal. Mám rád jejich fotky z výletů, odkazy na dobrou muziku a věřím jim, když píšou že jsou z něčeho nadšeni, nebo unaveni.

© 27.6.2014 Antonín Strnad

Copyright © 2014 - 2017 Antonín Strnad all rights reserved